В приміщенні Артемівського міськрайонного суду Донецької області відбувся брифінг на тему: «Звітування суду про кількість розглянутих справ за 2019 рік. Присяжні, порядок їх призначення при розгляді цивільних та кримінальних справ, присяжний як суб'єкт декларування»
28 лютого 2020 року о 13-00 в Артемівському міськрайонному суді Донецької області відбувся брифінг за участі судді-спікера Ольги Конопленко та прес-секретаря суду Оксани Ужакової. Цей захід проводиться з метою підвищення рівня правової культури, надання роз’яснень представникам ЗМІ щодо обсягу роботи суддів, надходження справ та навантаження на суддів у 2019 році.
Під час брифінгу суддя-спікер Ольга Конопленко пояснила, що станом на 2019 рік штатна чисельність суддів суду – 21, фактично в суді працювало 13 суддів, з них здійснювали правосуддя 9 суддів: Медінцева Н.М., Погрібна Н.М., Дубовик Р.Є.,Хомченко Л.І., Шевченко Л.В., Любчик О.В., Давидовська Т.В., Конопленко О.С. Фролова Н.М. 8 посад суддів залишаються вакантними, суддя Худіна О.О. у відпустці по догляду за дитиною, суддя Лапченко О.М. перебувала на тривалому лікарняному, у судді Решетняк І.В. закінчилися повноваження. Суддю Федорів О.П. Указом Президента призначено на посаду 12.12.2019 року, до кінця року знаходилась у відпусці.
На брифінгу обговорювались загальні показники здійснення судочинства Артемівським міськрайонним судом за 2019 рік, порівнювались з роботою суду у 2018 році. Ольга Конопленко вказала на те, що в 2019 році перебувало в провадженні справ і матеріалів по всім категоріям 18892, розглянуто справ і матеріалів 16001 при наявності 11 суддів на кінець звітнього періоду, які мали повноваження на здійснення правосуддя. Середня кількість справ і матеріалів, що перебували на розгляді в звітній період на одного суддю 1717. Кількість оскаржених рішень у 2019 році (по всім категоріям справ і матеріалів) складає 325. Скасовано 97 рішень, залишено без змін 151
Стосовно заробітної плати суддів суддя-спікер Ольга Конопленко роз’яснила, що згідно ч. 4 п.24 розділу «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» з 1 січня 2020 року посадовий оклад для судді місцевого суду встановлюється у розмірі 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. Прожитковий мінімум на 01.01.2020 року складає 2102 грн. Відповідно до внесених змін у Закон України «Про судоустрій і статус суддів» суддівська винагорода встановлюватиметься за єдиними правилами для всіх суддів незалежно від умов проходження ними кваліфікаційного оцінювання. На сьогоднішній день, в нашому суді 5 суддів не пройшли третій етап кваліфікаційного дослідження (дослідження суддівського досьє та співбесіда). 7 листопада 2019 року повноваження діючого складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України припинилось. Закон запроваджує новий порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів. На теперішній час вона ще не сформована.
Розповіла Ольга Конопленко і про матеріально-технічне забезпечення суду. На протязі 2019 року суд отримав від Територіального управління Державної судової адміністрації України комплект меблів в кабінет судді; декілька багатофункціональних засобів, які включають в себе сканер, ксерокс та принтер; отримані кондиціонери; комп’ютери та блоки безперервного живлення до них; також один зал був обладнаний скляним боксом; в кабінетах суддів були оновлені стаціонарні телефони; отримано та встановлено новий сервер для безперервної реалізації роботи суду з програмним забезпеченням документообігу; ноутбук для допиту за місцем проживання чи перебування свідків, які не можуть прибути у судове засідання внаслідок хвороби, старості, інвалідності або з інших поважних причин. У зв'язку зі змінами в Кримінальний процесуальний кодекс під час судового розгляду та у випадках, передбачених Кодексом, під час досудового розслідування забезпечується повне фіксування судового засідання та процесуальних дій за допомогою звуко- та відеозаписувальних технічних засобів. У 2019 році п’ять залів судового засідання були обладнанні відеозаписувальними технічними засобами, проте, наразі не всі зали забезпечені такими засобами. Також суд отримує канцтовари, бумагу для принтерів, диски для аудіо- та відео фіксації судових процесів, господарські товари (миючі, дезінфікуючі засоби и т.п.), дуже багато витрачається марок для відсилання кореспонденції.
Також Ольга Сергіївна розповіла про порядок формування та затвердження списку присяжних, що Рішенням Бахмутської міської ради № 6/137-2823 від 20.12.2019 року затверджено список присяжних Артемівського міськрайонного суду із 32 осіб, мешканців м. Бахмуту. На присяжних поширюються гарантії незалежності і недоторканності суддів, установлені законом, на час виконання ними обов’язків із здійснення правосуддя. Присяжному за час виконання ним обов'язків у суді виплачується винагорода, розрахована виходячи з посадового окладу судді місцевого суду з урахуванням фактично відпрацьованого часу. Роботодавець зобов’язаний увільнити присяжного від роботи на час виконання ним обов’язків зі здійснення правосуддя. Відмова в увільненні від роботи вважається неповагою до суду. За присяжними на час виконання ними обов’язків у суді за місцем основної роботи зберігаються всі гарантії та пільги, визначені законом. Час виконання присяжним обов’язків у суді зараховується до всіх видів трудового стажу. Звільнення присяжного з роботи або переведення на іншу роботу без його згоди під час виконання ним обов’язків у суді не допускається.
Присяжні залучаються до участі у цивільних справах про: обмеження, поновлення цивільної дієздатності особи або визнання недієздатною; визнання особи безвісно відсутньою чи померлою; усиновлення; надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку; примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу. У кримінальних справах розглядають справи про злочини, за які передбачено довічне позбавлення волі і сам обвинувачений подав клопотання про розгляд його справи судом присяжних. Було роз’яснено порядок відбору присяжних для розгляду цивільних та кримінальних справ
Також Ольга Сергіївна звернула увагу на те, що Закон України "Про запобігання корупції" визначає присяжних як суб'єктів декларування, але згідно роз’яснення Національного агентства з питань запобігання корупції якщо особи включені до списку присяжних та протягом року не були залучені для участі у здійсненні правосуддя судом, не є суб'єктами декларування, а тому не зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Тому, якщо присяжний протягом 2019 року брав участь у розгляді цивільної чи кримінальної справи, незалежно від того чи отримав він виплати за виконання обов’язків у суді як присяжного, зобов’язаний подати до 1 квітня 2020 року шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. Якщо присяжний протягом 2019 року був увільнений від виконання обов’язків присяжного, він також зобов’язаний подати до 1 квітня 2020 року електронну декларацію за минулий рік.